Nemoc, která měnila dějiny.
Když se na konci 15. století v Evropě objevila zhoubná pandemie, která si vyžádala tisíce mrtvých, vykládali ji duchovní jako pověstný „bič boží“, který má dopadnout na všechny hříšníky, ale jak se později ukázalo, nezůstali ušetřeni ani lidé počestní. Až později se přišlo na to, že jde o dodnes známou pohlavní chorobu syfilis.Dramatický nástup této choroby následoval po objevení Ameriky a okamžitě jí zařadil na jedno z prvních míst v příčinách úmrtí.
Rozšíření syfilidy na naše území je nejčastěji spojováno s italským tažením francouzského krále KarlaVIII., v jehož vojsku byli i čeští žoldnéři. Ti se rádi veselili v neapolských nevěstincích, kam syfilis zavlekli španělští námořníci.
Když musela početná armáda pozice v Itálii vyklidit, rozprchli se nakažení žoldnéři po celé Evropě.
Právě vzpomínkou na neapolské tažení se této chorobě začalo říkat galská, nebo také francouzská. Později se přidalo leus, což je latinsky nákaza. Lékaři jí odborně zvali Leus venerea, tedy mor venerický.
Pojmenování syfilis má na svědomí italský básník a lékař Fracastoro, který napsal báseň o pastevci Syphilovi. Na toho tuto nemoc seslal bůh Apollon, protože místo jemu, stavěl oltáře svému králi.
Dlouhá léta byla syfilis jednou z nejrozšířenějších chorob, které podlehla mimo jiné i celá řada slavných osobností.
Postižen byl například:
Jindřich VIII, Filip Orleánský, car Ivan Hrozný, Rudolf II, Ludwig van Beethoven, Klement Gottwald, Bedřich Smetana., ten dokonce na následky této choroby dožil svůj život v psychiatrickém ústavu.
Syfilis je nemoc se svými dějinami, které se stále píší…
syfilis je previt nemoc, zemreli na ni mnohi slavni lide, napriklad stalin